Онлайн магазините ще са без касови бележки при покупки с банкови карти

Без касови бележки при онлайн плащания с карти и разширяване на определението за „електронен магазин“Министерският съвет внесе пакета с промени в данъчното законодателство. В ЗДДС се предвижда да отпадне изискването за издаване на фискален бон при неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта. В случаите на неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта продажби на стоки или услуги се допуска вместо фискален бон да се издава и предоставя на получателя по електронен път друг документ за продажбата, който не е издаден от фискално устройство, а какъв ще е той тепърва ще се регламентира с нови промени в Наредба Н-18.

Предложението за промяна в Закона за ДДС беше прието от правителството на 2-ри октомври 2019г. 

„Неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта“ е заплащане чрез платежна операция, инициирана по интернет и осъществена чрез софтуерно идентифициране на кредитна или дебитна карта или друг картово базиран платежен инструмент от виртуално терминално устройство ПОС (Virtual POS Terminal) без физическо прочитане на картата и без едновременното физическо присъствие на продавача и купува по продажби, при които предоставянето на стоките или услугите става на място, различно от търговския обект на търговеца.

От мотивите става ясно, че това изключение се предвижда да се прилага, само при условие, че се подават информация и данни за продажбата на НАП. В същото време в Закона за НАП се предвижда банките и другите доставчици на платежни услуги да предоставят ежемесечно до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнася, информация на НАП за броя и стойността на транзакциите по платежна сметка, извършени чрез виртуален ПОС терминал, във формат, определен от изпълнителния директор на агенцията след консултация със заинтересованите страни.

Доставчиците на платежните услуги (като БОРИКА) също ще са задължени да подават справки в НАП за броя и стойността на транзакциите по платежна сметка, извършени чрез виртуален ПОС терминал. Приходната агенция ще изисква и информация за откритите и закрити фирмени банкови сметки от търговските банки, клоновете на чуждестранни банки, както и всички други доставчици на платежни услуги (по Закона за платежните услуги и платежните системи) да предоставят информация на НАП за откритите или закритите от тях банкови сметки.

Идеята на промяната е да се улеснят онлайн магазинитеВ момента много от тях се отказват да приемат картови плащания през виртуални ПОС терминали и изпращат поръчките с пощенски паричен превод (ППП), т.е. плащане в брой на куриера. Изключението няма да важи за плащания, направени през финтех компаниите (като PayPal и Revolut). Притесненията на данъчните са, че при получено плащане през тях търговецът може да не насочи салдото си към банкова сметка и така да укрие част от оборотите си.

 Минималните изисквания към участниците в покупко-продажбата и информацията, която ще бъде предоставяна на НАП с цел защита на фиска, се предвижда да бъдат уредени в Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин. Наредбата следва да се приведе в съответствие със закона в 3-месечен срок от влизането в сила на промените. Предстои гласуване на промените на първо и второ четене в ресорните комисиите и пленарна зала.

„ Повече от година, след като НАП представи идеите си как да се промени отчетността на търговците, за да не се крият обороти, текстовете в Н-18 се пренаписват и поправят, защото са неясни и неприложими на практика “

( Анелия Николова, Онлайн магазините ще са без касови бележки при покупки с банкови карти, 02.10.2019г., Капитал.бг, достъпно на: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika )